Sprawozdanie roczne BDO z opakowań





Kto musi złożyć roczne sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi?


  • wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach.
  • wprowadzający na rynek opakowania.

    Wprowadzający produkty w opakowaniach – podmiot wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach.

    Przykładowo wprowadzającym produkty w opakowaniach jest producent pakujący swoje produkty oraz sklep internetowy, w przypadku którego jako opakowania rozumie się opakowania transportowe (kartony), taśmy pakowe, itp.

    Wprowadzający opakowania – podmiot wytwarzający opakowania, importujący opakowania bądź eksportujący opakowania

Opakowania – pudełka, kartony, papier pakowy, koperty, folia stretch i bąbelkowa, foliopaki, taśma klejąca, woreczki, etykiety, przekładki, wkład wypełniający pudełko, itp.


Obowiązek rejestracji w Bazie danych BDO


Wyżej wymienione podmioty są zobowiązane do rejestracji w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) oraz m.in. do składania rocznych sprawozdań.


Opłata produktowa


Składający sprawozdanie zobowiązany jest corocznie do zapewnienia określonych w ustawie* poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych lub do wniesienia opłaty produktowej. Opłata produktowa za wprowadzone wraz z produktami opakowania jest sumą opłat z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań. Wielkość opłaty produktowej należy wyliczyć samodzielnie, uwzględniając wymagany roczny poziom recyclingu oraz stawkę opłaty produktowej za dany typ opakowania.


Opłata na prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych


Wprowadzający produkty w opakowaniach jest również zobowiązany prowadzić publiczne kampanie edukacyjne. Podmiot przekazuje na rachunek bankowy marszałka województwa w danym roku kalendarzowym na publiczne kampanie edukacyjne co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym. Obowiązek prowadzenia kampanii edukacyjnych można również realizować samodzielnie.


Termin złożenia sprawozdania


Roczne sprawozdanie należy złożyć do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Firmy, które zakończyły prowadzenie działalności w trakcie roku kalendarzowego muszą złożyć sprawozdanie w ciągu 7 dni od zakończenia prowadzenia działalności.


Gdzie należy złożyć sprawozdanie?


Podmioty obowiązane do sporządzania sprawozdań sporządzają sprawozdania za pośrednictwem indywidualnego konta w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO. Adresatem sprawozdania jest marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę firmy.


Czy można liczyć na pomoc w przygotowaniu i złożeniu sprawozdania.


Tak. System Webdo.pl umożliwia przygotowanie sprawozdania i zapisanie go w bazie BDO. Aby tego dokonać, należy podać ilości wprowadzonych na rynek opakowań oraz ich wartość netto. System sam wyliczy należne opłaty. Gotowe sprawozdanie zostanie automatycznie zapisane w bazie BDO. Rolą użytkownika zostanie zalogowanie się do systemu BDO, elektroniczne podpisanie i zatwierdzenie sprawozdania. Zobacz i wybierz odpowiedni pakiet sprawozdań BDO za rok 2024.


Czy można uniknąć opłaty produktowej oraz opłaty za publiczne kampanie Edukacyjne?


Tak. W tym celu należy załączyć do sprawozdania formularz pomocy de minimis. Zwolnienie przysługuje jednak wyłącznie tym podmiotom, które wprowadziły na rynek nie więcej niż 1Mg (1 tona) opakowań w poprzednim roku kalendarzowym. Nasz system umożliwia wypełnienie i złożenie sprawozdania wraz z formularzem o pomoc de minimis.


* ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 tekst jednolity z dnia 2023.08.21)